Антонінська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області громада
Хмельницька область, Хмельницький район

Правління АМУ закликало керівників держави забезпечити підтримку підприємців під час пандемії COVID-19 з державного бюджету

Дата: 26.03.2021 10:23
Кількість переглядів: 452

Напередодні відбулося онлайн-засідання Правління Асоціації міст України. Під час зібрання очільники громад обговорювали ініціативу Уряду щодо підтримки малого й мікробізнесу та найманих працівників підприємств, діяльність яких буде призупинена через посилення карантину за рахунок місцевих бюджетів. Правління АМУ ухвалило Звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, де закликало керівників держави забезпечити підтримку підприємців під час пандемії COVID-19 з державного бюджету. Хмельниччину представляли голова Хмельницького регіонального відділення АМУ, міський голова Хмельницького Олександр Симчишин та міський голова Славути Василь Сидор.

«Держава зобов’язана підтримати бізнес, який страждає через пандемію  COVID-19. Саме на такій думці зійшлися усі очільники громад Хмельниччини із якими я спілкувався напередодні засідання Правління Асоціації міст України. Ми погодились із тим, що фінансування допомоги для підприємців, які змушені будуть припинити ведення бізнесу через обмеження пов’язані із «червоною зоною» має здійснюватися із державного, а не  із бюджетів громад. Саме органи місцевого самоврядування першими реагували на пандемію та впроваджували локальні заходи підтримки бізнесу на місцях, не чекаючи вказівок «згори»: запроваджені пільги зі сплати податків, відстрочені орендні плати, звільнено від абонплати підприємців на ринках та багато іншого. Влада на місцях добре розуміє усю складність ситуації, тож ми взяли на себе левову частку фінансування медичних закладів, закупівлю обладнання, облаштування кисневих станцій, муніципальні доплати і страховки для медпрацівників. Бюджети територіальних громад на 2021 рік вже сформовані і вони, м’яко кажучи, теж постраждали від пандемії, адже податки та ПДФО, яке їх наповнювало зменшилось. Ми допомагаємо бізнесу щодня уже більше року. Разом із жителями громад взяли частину обов’язків держави у цих питаннях і продовжуватимемо робити це і надалі, скільки буде потреба. Тож логічно, щоб матеріальну допомогу бізнесу, який постраждав через пандемію, виділяли саме із державного бюджету, так, як це робить центральна влада в усьому світі!» - наголосив голова Хмельницького РВ АМУ, мер Хмельницького Олександр Симчишин.

«Бюджети громад у 2021 році і так несуть суттєві витрати, оскільки, як і в 2020 році, продовжують забезпечувати під час карантинних обмежень перевезення пасажирів комунальним транспортом, здійснювати значні витрати на охорону здоров’я, доплати медикам, придбання медичного обладнання та засобів протиепідемічного захисту. Склалась важка ситуація із забезпеченням медичних установ киснем і ми маємо максимально акумулювати усі резерви для підтримки хворих і медичних працівників. Тож локдаун за рахунок громад – це недоцільно і неправильно» - погодився заступник міського голови Шепетівки Віталій Янушевський.

Цю позицію озвучували на засіданні Правління і представники інших областей. Її виклали у Зверненні Правління Асоціації міст України до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України:

«Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування – це право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення.

Подолання наслідків поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, є питанням державної ваги, і аж ніяк не місцевого значення. Однак місцеве самоврядування не стоїть осторонь. Заклади охорони здоров’я у перші місяці  (з березня по червень 2020 року) боротьби з COVID-19 перебували практично без фінансової підтримки з Державного бюджету. Якби не добре організоване місцеве самоврядування, то в країні наслідки пандемії були б катастрофічними. Станом на кінець травня 2020 року, обсяг видатків з місцевих бюджетів на подолання наслідків епідемії перевищував видатки з державного бюджету майже втричі. Фінансування заходів з боротьби з COVID-19 переважно здійснювалося з місцевих бюджетів. Лише у вересні 2020 року придбання товарів та послуг для боротьби з COVID-19 здійснювалося з місцевих та державного бюджету порівну. У 2021 році бюджети територіальних громад продовжують забезпечувати під час карантинних обмежень перевезення пасажирів комунальним транспортом, який зараз несе шалені збитки, а вони компенсуються з місцевих бюджетів; здійснювати значні витрати на охорону здоров’я, доплати медикам. Водночас державне підприємство НАК «Нафтогаз України» арештовує рахунки комунальних підприємств теплопостачання, вилучаючи в них останні кошти, та ставить під загрозу надання послуг з теплопостачання населенню.

Місцеве самоврядування в міру своїх можливостей вже більше року надає значну підтримку і суб’єктам малого бізнесу, зокрема, шляхом надання пільг зі сплати земельного податку, сервітутів, єдиного податку для фізичних осіб підприємців 1 та 2 груп, з оренди землі та комунального майна тощо. Загальний обсяг підтримки суб’єктів господарювання за рахунок місцевих бюджетів лише у зв’язку із запровадженням податкових пільг з місцевих податків та зборів склав у 2020 році близько 5 млрд гривень, а у 2021 році вже реалізовані заходи звільнили платників єдиного податку від сплати єдиного податку на суму майже 300 млн гривень. Внаслідок цих дій місцеві бюджети несуть надзвичайно великі збитки, які не можуть не відображатися на інших важливих сферах життєдіяльності громад.

У цій ситуації Уряд вийшов з ініціативою додатково здійснювати підприємцям доплати за рахунок місцевих бюджетів на різницю між середньою заробітною платою по області та 8000 гривень. Це потребуватиме більше 2 млрд гривень додаткових видатків з бюджетів територіальних громад. Така ініціатива не може бути підтримана органами місцевого самоврядування з наступних підстав:

 - вирішення питання державного значення – боротьба з наслідками поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, політично перекладається на плечі місцевого самоврядування, яке має вирішувати питання місцевого значення;

 - європейський та світовий досвід показує, що допомога бізнесу під час коронакризи здійснюється з державного бюджету, адже це питання національної безпеки;

 - кожна територіальна громада має різну фінансову спроможність. Більш ніж 70% бюджетів територіальних громад є дотаційними, а це, в першу чергу, територіальні громади з чисельністю до 20 тис. осіб. Тобто не всі бюджети територіальних громад здатні забезпечити такі доплати;

 - запропонований механізм порушить соціальну справедливість, адже підприємці, в першу чергу на сільських територіях та в малих містах, не отримають такі доплати через фінансову неспроможність місцевих бюджетів;

 - бюджети територіальних громад на 2021 рік вже сформовані, і виділення таких доплат призведе до скорочення видатків на освіту, охорону здоров’я, соціальні послуги, компенсації пільг громадянам з перевезень та зв’язку замість держави.

З огляду на вищенаведене просимо забезпечити належну підтримку підприємців та найманих осіб, які понесли збитки у зв’язку із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з державного бюджету».

 

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора