Антонінська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області громада
Хмельницька область, Хмельницький район

Кіднепінг

Дата: 28.09.2021 16:57
Кількість переглядів: 495

  Кіднепінг — це термін, який використовують для опису викрадання дітей. За останні кілька років, на жаль, воно стало поширеним явищем. Відповідальність за викрадення людини закріплюється ст. 146 Кримінального кодексу України.

Відповідно до її ч.1, незаконне позбавлення волі чи викрадення людини караються обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на той самий строк.

  Згідно з ч.2 цієї ж статті, ті самі діяння, вчинені щодо малолітнього чи з корисливих мотивів, щодо 2-х чи більше осіб/за попередньою змовою групою осіб/способом, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого/що супроводжувалося заподіянням йому фізичних страждань/із застосуванням зброї, або здійснюване протягом тривалого часу, — караються обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.

  Кваліфікуючою ознакою незаконного позбавлення волі чи викрадення людини є вчинення цього діяння щодо малолітньої, а не неповнолітньої особи. Отже, викрадення малолітньої дитини кваліфікується за ч.2 ст.146 ККУ, а неповнолітньої — за ч.1.

З яких мотивів викрадають дітей

  Окремим видом кіднепінгу, який набув поширення в Україні, є так званий «сімейний кіднепінг» — це викрадення дитини одним із батьків у іншого. Зустрічається він здебільшого у випадку розлучення подружжя. Часто один із батьків всупереч рішенню суду намагається вивезти чи взагалі вивозить дитину за кордон. Є батьки, що змінюють місце проживання щомісяця й не повідомляють про це колишню дружину чи чоловіка, які втрачають зв’язок із дитиною.

  Такі випадки досить поширені, проте на законодавчому рівні відповідальності за сімейний кіднепінг поки не встановлено. Хоча деякі депутати ВРУ вже оголосили про те, що ними буде подано законопроєкт, який визначатиме поняття «сімейного кіднепінгу» та встановлюватиме відповідальність.

Причиною викрадення дітей може бути й чорна трансплантологія. Через те, що міжнародні нормативно-правові акти дозволяють лише посмертне донорство, через презумпцію незгоди на посмертне донорство та дефіцит донорів у світі, виникає великий попит на людські органи. Вірогідно, ці обставини і є причиною збільшення кількості випадків кіднепінгу.

  Таким чином, більшість випадків кіднепінгу залишаються нерозслідуваними, а продавці органів людей, зокрема, дітей, — непокараними. Про це свідчать і фактичні обставини справ, що містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

На швидке збільшення кількості випадків викрадення дітей в Україні впинула нестабільна політична ситуація в нашій державі. Так, внаслідок збройного конфлікту в Україні, за даними СБУ, зникло безвісти 56 дітей.

І що ж робити?

  Аналізуючи усе вищевикладене, робимо висновок, що для зменшення кількості випадків кіднепінгу необхідно здійснювати превентивні заходи — навчати дітей правильного поводження з незнайомими дорослими, супроводжувати їх на прогулянках. Адже більшість випадків кіднепінгу можуть залишитися нерозслідуваними, а діти — незнайденими.

 

   Відділ “Красилівське бюро

правової допомоги” Старокостянтинівського

місцевого центру з надання безоплатної

вторинної правової допомоги”

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора