Культурно-мистецький проєкт фестиваль-огляд «Шевченко 4.5.0» закладів культури громади
«Борітеся — поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!»
Т.Шевченко
Весна… вона подарувала світові таку величну Людину, душу української нації – Тараса Григоровича Шевченка. Як весна оновлює природу, так і слово Великого Тараса оновлює наші душі, закликає бути чесним і милосердним, палко любити свій народ, свою Україну. Пройшло багато часу, а він залишається невмирущим як поет, художник, пісняр, поводир, що показує нам шляхи життя. У всій світовій літературі важко знайти з-поміж письменників подібну постать, що пройшла б такий же винятковий життєвий шлях, що вийшла із таких низів і досягла найбільшого злету творчого генія, що з прожитих 47-ми років була б лише 10 років на волі. Була б одночасно поетом, прозаїком, драматургом, малярем, чудовим різьбярем, співаком, редактором, а головне, що могла б так глибоко відбити думки, життя і мрії свого народу, як це зробив геніальний Тарас Шевченко, ставши письменником світової слави, став брендом України у всьому світі.
Тарас Шевченко!... Це ім’я дорогоцінною перлиною виблискує у золотій скарбниці світової культури.
З метою вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, відзначення його внеску в національну літературу, мистецтво та культуру, популяризації творчості та сучасної інтерпретації творчого доробку в різних проявах, пошуку і підтримки обдарованих особистостей, збагачення їх навиками акторської та виконавської майстерності, розвитку естетичних смаків, здатності до творчої самореалізації, стимулювання мистецького потенціалу 1 березня 2024 року на базі КЗ «Центральний будинок культури Антонінської селищної ради» відбувся І тур фестивалю-огляду «Шевченко 4.5.0.» із залученням закладів культури Антонінської селищної територіальної громади. 11 клубних закладів громади, Антонінська школа мистецтв делегували на конкурс учасників творчих формувань. Загалом фестиваль-огляд об’єднав 79 учасників та 26 їх керівників, задіяно на виставці 18 творчих робіт у семи номінаціях: образотворче мистецтво, декоративно-прикладне мистецтво, художнє читання, інструментальне мистецтво, вокально-хорове мистецтво, вокально-інструментальне мистецтво, хореографічне мистецтво, мистецька спадщина Шевченка в інноваціях.
Учасники декламували, ставили постановки вибраних за власним бажанням творів Кобзаря, вплітаючи їх у символічний вінок вдячності та вічної шани Пророкові.
Організаторами конкурсу виступили відділ освіти, молоді, спорту, культури і туризму Антонінської селищної ради спільно з КЗ «Центральний будинок культури Антонінської селищної ради».
Оцінювало фестиваль-огляд компетентне журі: начальник відділу освіти, молоді, спорту, культури і туризму Антонінської селищної ради Наталія Куян, головний спеціаліст відділу Наталія Герасимчук, провідний спеціаліст відділу Лілія Рибачук, директор Антонінського Будинку творчості дітей та юнацтва Лілія Степчук, директор Антонінської школи мистецтв Лілія Мординська.
Слід відзначити високим рівнем виразного виконання Куклінську Анастасію, учасницю гуртка художнього читання «Веселка» Кременчуківського СБК-філії, заслуговує на увагу жіночий вокальний колектив «Горлиця» Кременчуківського СБК-філії, а також хореографічна постановка «Зацвіла в долині…» на вірші Т.Г.Шевченка від танцювального гуртка «Веселі ніжки». Високу виконавську майстерність продемонстрували вокалісти КЗ «Центральний будинок культури Антонінської селищної ради» Олійник Інна і Войнаровський Валентин, по-особливому звучав їхній дует «ANIMA» з піснею «Тече вода», цікавим та неординарним видався виступ Фещук Тетяни, учасниці театрального гуртка «Бджоли взимку», яка продемонструвала комп’ютерну інтерпретацію творчості Шевченка, презентацію вірша «Лілея» із використанням штучного інтелекту. Приємно вразили вокальний ансамбль «Промінчик» Антонінської школи мистецтв з піснею «Хустиночка», вирізнявся професійним академічним виконанням пісні «По діброві вітер виє» вокально-інструментальний ансамбль викладачів Антонінської школи мистецтв, привернув увагу ансамбль скрипалів – «Зацвіла в долині червона калина», проникливо та чуттєво прозвучали учасниця гурту «Родовід» Софія Подоляк разом зі своїм керівником Тетяною Підберезною, які виконали ліричну українську народну пісню-присвяту Т. Шевченку «Туман яром по долині», оцінили постановку до віршів «Думка», «Сон» учасників театрального гуртка «Вар’яти» Терешківського СБК-філії.
В рамках культурно-мистецького проєкту, присвяченого 210 річниці з дня народження великого поета України Т.Г. Шевченка, організовано виставки декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Представлено портрети Т.Г. Шевченка та картини на твори поета у техніках витинанка, вишивка хрестиком, вишивка бісером, живопис, різьблення по дереву.
Привернули увагу картини «Козак», «Катерина» майстра Олега Харчука в техніці різьблення по дереву від Севрюківського СБК-філії, копітка робота майстрині з вишивки бісером Клокової Вікторії Малоюначківського СК-філії, вирізнялися портрети Т.Г. Шевченка, вишиті хрестиком, авторства Гринюк Людмили, бібліотекаря Севрюківської сільської бібліотеки-філії і майстрині Ганни Макарук з села Кременчуки, а також, як завжди, яскраві малюнки учнів класів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва під керівництвом викладачів Антонінської школи мистецтв Оксани Боцюн та Олени Оплети.
До фестивалю-огляду долучився й Комунальний заклад «Центральна бібліотека Антонінської селищної ради». Працівники бібліотеки Таїсія Хом’юк, Людмила Тимощук, Людмила Лаптош оформили книжкову виставку «Мистецький світ Кобзаря». Виставку розкривали розділи: * Шляхом великої долі, * Живописних справ майстер, * Світова слава Т.Г.Шевченка. Виставка-портрет розрахована для кращого засвоєння та підсилення розкриття трагічного образу Т. Г. Шевченка, його геніальності та популярності.
Огляд показав, що подібні заходи не лише на часі, а й вкрай потрібні, адже вони стимулюють і дозволяють розкрити потенціал дітей та молоді, згуртуватись, показати свою конкурентну спроможність, продемонструвати свої напрацювання, замислитись над удосконаленням своєї діяльності, пошуку нових ідей.
По завершенню заходу начальник відділу Наталія Куян висловила щиру подяку усім учасникам за старання, наполегливість, відповідальний підхід, за участь та виховання молодого покоління на принципах питомо українського, закликала вивчати і шанувати свою історію. Організатори фестивалю-огляду дякують виконавцям та їх керівникам за активність, ентузіазм, креативність та творчість.
Змінюються часи, покоління, люди, інтер’єри, але одне залишається незмінним - слово ХХІ століття. І хоча слово летить і лунає в нових ритмах, але молодь України переспівує твори Шевченка і переспівує їх українською мовою!
Хай же й сьогодні і в наступні роки розбудови української держави обпікає промерзлі наші душі огнем словесним Шевченко, хай воскресає він, Пророк народу нашого, повсякчасно у наших благородних помислах і державних ділах.
Бо ж ради усіх нас: і мертвих, і живих, і ненароджених земляків його в Україні і не в Україні – він благав у Господа:
«Так хочеться, щоб в Україні був лиш мир,
Щоб навесні у кожного зацвів червоний кущ калини,
Щоб кожен з нас із гордістю сказав:
«Я так пишаюсь тим, що УКРАЇНЕЦЬ»
Слава Україні! Слава українцям! Слава великому Кобзарю!