Всесвітній день боротьби з інсультом
29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. Його було засновано в 2006 році Всесвітньою організацією інсульту (WSO), яка об’єднує представників з 85 країн світу.Мета цього дня — привернути увагу населення до проблем, пов’язаних із судинно-мозковими захворюваннями. Як зазначає Центр громадського здоров’я МОЗ України, серцево-судинні захворювання є головною причиною смертей. За цим показником наша країна лишається одним із європейських лідерів.
За статистикою, приблизно 15 мільйонів людей у світі щороку страждають від інсульту. З них — 5 мільйонів помирають та 5 мільйонів назавжди втрачають працездатність. Щороку понад 100 тисяч українців втрачають життя через інсульт, третина з них – молодше 65 років. Цифри лякають масштабністю. Не менш загрозливими виглядають і прогнози. Інсульт — це хвороба, яка «молодшає». Наприклад, станом на 2019 рік понад 62% випадків інсульту трапились з людьми віком до 70 років.
Інсульт — це гострий невідкладний стан, коли порушується кровопостачання головного мозку. Як і всім органам, головному мозку потрібен кисень для нормальної роботи. Орган отримує його з крові, що циркулює мозковими судинами. Інсульт виникає, коли подача крові та, відповідно, кисню обмежується чи повністю припиняється. Тоді частина мозку помирає.У 85% випадків це стається внаслідок закупорки артерії (ішемічний інсульт). Менш імовірна причина (15% випадків) — розрив артерії та крововилив. Тоді йдеться про геморагічний інсульт.
На ризики інсульту може впливати багато факторів. Їх розрізняють на немодифіковані, тобто такі, на які вплинути немає можливості (такі як вік, спадковість), та модифіковані. Останні можна і потрібно контролювати, щоб своєчасно помітити загрозливі симптоми й коригувати їх. Фактори ризику, на які можна вплинути: високий кров’яний тиск (>140/90 мм.рт.ст.), низька фізична активність, надмірна маса тіла (нормальним вважається індекс маси тіла 18,5-24,9 кг/м2), шкідливі звички, хвороби серця, цукровий діабет, порушення ліпідного обміну, психологічні тригери (стрес, депресія та інші).
Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою «МОЗОК»:
М – мовлення – нерозбірлива мова або нерозуміння слів.
О – обличчя – асиметрія обличчя або «крива» усмішка (для перевірки попросіть людину усміхнутися)
З – запаморочення – втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).
О – очі – раптове погіршення зору, двоїння в очах.
К – кінцівки – раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони (немає сил підняти руки).
При інсульті рахунок йде на хвилини. Надважливо надати спеціалізовану допомогу у межах 3-х годин після прояву ознак інсульту. Що скоріше вона буде надана, то менша ймовірність ускладнень та смерті. За наявності хоча б одного симптому негайно телефонуй 103.
Якщо постраждалий у свідомості:
- заспокойте постраждалого і поясніть, що допомога близько
- надайте пацієнту максимально зручного для нього положення (рекомендовано підвищене
положення голови до 30 градусів), а також забезпечте йому вільне дихання, розстібнувши тугий комірець.
- постійно наглядайте за постраждалим до приїзду медиків.
- за можливості зафіксуйте час появи ознак інсульту.
Якщо постраждалий без свідомості:
- перевірте наявність дихання.
- якщо дихання є, покладіть його на бік.
- якщо постраждалий не дихає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.
- залишайтеся з постраждалим до приїзду швидкої.
Важливу увагу необхідно приділити саме профілактиці інсульту:
Перевірка артеріального тиску. Половина інсультів трапляються через високий тиск. Тому регулярні перевірки можуть врятувати здоров’я.
Спорт і харчування. Неправильний раціон та відсутність фізичних вправ можуть призвести до ожиріння. Через нього збільшується ризик інсульту на 64%. Також ожиріння провокує підвищення тиску та цукровий діабет. Якщо займатися фізкультурою, споживати менше солі та більше фруктів, овочів — ймовірність інсульту знижується на третину.
Відсутність стресу. Постійний стрес спричиняє надмірну активність мозку – останній повинен обробляти багато негативних емоцій. Такий стан наближає до серцевих хвороб та інсульту.
Перевірка серцевого ритму. Наявність нерегулярного серцевого ритму, відомого як фібриляція передсердь, збільшує ризик розвитку інсульту в п’ять разів. Єдиний шлях попередити такий симптом — періодична перевірка ритму.
Відмова від шкідливих звичок. Повна відмова від куріння та алкоголю зможуть не тільки подарувати додаткові роки життя, а й убезпечити себе від інсульту.
Красилівське відділення ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” нагадує, що будь-яке захворювання краще попередити, аніж лікувати. Бережіть себе та будьте здорові!
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)