Візит польської делегації в рамках збереження історичної спадщини
З 11 по 21 вересня селище Антоніни відвідали мистецтвознавець Тереза Багінська-Журавська та архітектор-дизайнер музею-замку Ланцут (Польща) Вжеслав Журавський разом із студентами Ряшівської Політехніки ім. Ігнація Лукасевича.
Метою приїзду був навчальний проект рисункової інвентаризації історичних будівель, що залишилися в Антонінах з графських часів.
Пані Тереза та пан Вжеслав Журавські відвідують селище не вперше. Рік тому, 28 вересня, за їх сприяння було відкрито в Антонінах «Музей Потоцьких».
На сьогоднішній день музей розширюється. Подружжя Журавських розроблятимуть проект перенесення музейної експозиції закладу «Музей Потоцьких» у нові просторіші кімнати. Нове приміщення було відремонтовано завдяки реалізації проекту «Капітальний ремонт кімнат Антонінського Будинку творчості дітей та юнацтва Красилівського району Хмельницької області» за кошти субвенції з державного бюджету та за рахунок місцевого бюджету.
Пан Вжеслав Журавський здійснив розробку постаменту, на якому знаходився пам’ятник «Левиці з левеням», спираючись на архівні фотографії. Така опція дасть змогу відновити монумент до стану, в якому його бачили ще Юзеф та Гелена Потоцькі. Планується також змінити його місцезнаходження, перенести ближче до центру селища.
Окрім цього, саме за їхньої ініціативи відбувся візит студентів, кураторами якого вони й стали, в рамках розвитку відносин у галузі культури та відновлення архітектурних пам’яток Антонін.
Група з 9 студенток та 2 асистенток, які навчаються на 3, 4 та 5 курсах факультету «Архітектура і урбаністика», протягом десяти днів здійснювали заміри, графічні рисунки та переносили їх на папір, а далі у комп’ютерну графіку.
Таким чином, куратори спільно з студентами протягом цих днів здійснили рисункову інвентаризацію Вілли над ставом, Будинку брамного гауптвахту та трьох брам.
Результати роботи були представлені 20 вересня. У ході зустрічі члени групи студентів провели показову презентацію: розповіли, що вдалося здійснити за цей період та особливості своєї роботи, продемонстрували розробку своїх матеріалів за допомогою комп’ютерних технологій, що допомогло побачити будівлі ззовні, зсередини та у розрізі. Окрім загального вигляду, було окреслено деталі, що збереглися. Проект рисункової інвентаризації дасть змогу відновити автентичний вигляд будівель та брам.
В майбутньому планується продовження співпраці між органами місцевого самоврядування та керівництвом Ряшівської Політехніки ім. Ігнація Лукасевича, допоки не буде проведено інвентаризацію всіх будівель, що залишилися з графських часів.
Як сказала пані Тереза: «Юзеф Миколай Потоцький та Роман Потоцький. Антоніни і Ланцут. Так навіть історично склалося, що ми повинні допомагати один одному, бо це ж були рідні брати!».
Такий міжнародний досвід, безумовно, є важливим для селища Антоніни, оскільки посилює співпрацю у сфері культури і збереження історичної спадщини.